Skip to main content

Gózon Ákos: Bábel – Bevezető

- 2024. 09. 08.

Az emberiség egyik legősibb, legösszetettebb és ezzel együtt egyik legszebb szimbóluma Bábel.

(A Bolyai Műhely Alapítvány Bábel című konferenciáiból készült tanulmánykötet bevezetője. A kötet elérhető a www.bom.hu oldalon.)

A torony eredete, a történet valóságalapja időről időre mind a mai napig, visszatérően foglalkoztatja a közvéleményt: létezett-e a valóságban, ha igen, hol állt és milyen lehetett, kik, mikor és miért építhették? Ám e konkrét kérdéseknél, s a válaszokkal és a megoldással kecsegtető, időről időre felbukkanó régészeti híreknél még sokkal izgalmasabb az az építmény, amit évezredek alatt e gazdag fogalom köré emelt az emberi szellem: a kultúra, a tudomány, a művészet.

Kötetünkben, amelynek alapjául a Bolyai Műhely Alapítvány, illetve a Bolyai Önképző Műhely két tanácskozása – egy zamárdi műhelytalálkozó és annak nyomán egy budapesti Gyalogút-konferencia – szolgál, a Bábel-gondolatkör számos értelmezési lehetőségét olvashatjuk.

Bábel megközelítéséhez és mai megértéséhez az egyik legkézenfekvőbb utat a nyelv kínálja. Hiszen az emberek nyelvét összezavaró isteni beavatkozás gesztusa egyszerre kuszálta össze az emberek között addig kialakult és működött megértést és párbeszédet, s ugyanakkor szolgál egyfajta magyarázatként arra a gazdagságra és sokszínűségre, amit a világ nyelveinek összessége jelent. Így tanulmányaink között szinte magától értetődően találhatunk nyelvészeti, irodalmi alapon álló szemiotikai, valamint kommunikációtudományi elemzéseket.

Bábel fogalomkörének egy másik lehetséges megközelítés módja az összevisszaság, a zűrzavar felőli értelmezés. Szerzőink erre is változatos megoldásokat kínálnak: van, aki a kultúrák közötti átjárhatóság és átjárhatatlanság felől közelít a kérdéshez, más egy évtizedeken át uralkodó áltudományos eszmerendszer leleplezésének eszközéül használja.

De számos további tanulsággal szolgál a modern Bábel-adaptációk elemzése: a filmvászonról vagy nyomtatott gondolatokból kikövetkeztethető kódok megfejtése. A művészi adaptációk sokféleségéből szinte egy újabb Bábel tárul elénk: ha nem is zűrzavarával, de sokszínűségével, gazdagságával.

Tanulmánykötetünk végén, a szerzőink által kínált megannyi gondolati útvonal bebarangolása nyomán aztán feltehetjük magunknak ismét a kérdést: mit üzen számunkra ma, a 21. században a Bábel-fogalomkör? Léteznek-e olyan célok, amelyeknek mi, mai emberek, egy roppant, immár nyolcmilliárdos közösségként nekirugaszkodunk? Ha igen, akkor tudatosan építünk, vagy úgy helyezzük egyik követ a másikra, hogy nem is sejtjük, mi végre készül építményünk? S hogy vajon jutalom vár ránk a munka végén, vagy büntetés?

Jó töprengést kívánok írásainkhoz!

Nincs hozzászólás!

Your Email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

x