„Csilla képei ihlették ezt a kötetet”, mondta Balázs Géza Az internet népe című monográfia szerzője a budafoki Magdolna udvarban, az ARTÉR Művészeti Egyesület kiállításán tartott könyvbemutatón. A monográfiája a Ludovika Egyetemi Kiadó gondozásában jelent meg 2023-ban. A címlapon és a fejezetek között Várhelyi Csilla festőművész képei díszítik a kötetet. Várhelyi Csilla realisztikus festményein mobilozó fiatalok szerepelnek, mai Ádámok és Évák, akik „behálózva” élik világukat. Ezek a képek ragadták meg a nyelvész-néprajzkutatót, s ennek kapcsán összegezte több évtizedes netnyelvészeti kutatásait: melyek egyébként túllépnek a nyelvészeten, hiszen a fejezetcímek ezek: netnyelvészet, netfolklór, netember. Várhelyi Csilla is túllépett az első realisztikus képein, hiszen a kiállításon már újabbak szerepeltek: arctalan és színtelen okostelefonozó figurák, mintha a pompeji hamuból kerültek volna elő.
Balázs Géza és Várhelyi Csilla közös bemutatkozásán szóba kerül, hogy Csilla már 2007-ben is illusztrálta Balázs Géza egy könyvét, a hungaropesszimizmusról szólót, sőt ebben egyes grafikákat tudatosan bal kézzel rajzolt meg.
És, bár mindkettőjük gondolatvilága találkozott az internetes világ megragadásában, elemzésében, azért más utakat is járnak: Várhelyi Csilla további festményein a „belső utak” ábrázolása, Balázs Géza pedig nyelvészeti munkái mellett művészetelméleti írásokat is közöl. Az ARTÉR kiállítása Budafokon január végéig látható.
Nincs hozzászólás!