Bizonyára van a tisztelt jelenlévők közül, akinek csupán egy régebben hallott hang a rádióban vagy egy monográfiának, egy tanulmánynak személyében ismeretlen szerzője Deme László, aki itt született Pécelen (1921. november 14-én), aki elemi iskolát és négy polgári osztályt is itt járt. Édesapja, Deme László 1926 és 1959 közt itt református lelkész és esperes (1952–1959). Édesanyja, Hefty Mária a nyári szünetben angolra tanította, hogy felvegyék Sárospatakra az angol internátusba. Az egyetemet a legendás Eötvös‑Collegium tagjaként végezte.
Mint a bölcsészek közül annyian, Deme is írt fiatal korában, versei Csillagszóró címen jelentek meg (Deme 1939). Tudjuk: Szemere Pál is kiadott poétai zsengéket.
Az egyetemen csupán Horváth Jánost és Pais Dezsőt hallgatta, a kollégiumban Keresztury Dezső, Bárczi Géza, Lakó György, Hadrovics László tanítja. „Egyszercsak Ligeti Lajos raportra rendelt, és számon kérte: miért nem nyelvészkedem, ha egyszer a felvételin kiderült, hogy ez engem érdekel. – Az így felvett kapcsolatot igyekeztem elaltatni” – írja visszaemlékezésében (Deme 1991a: 11). Ekkor már Sági Istvánhoz, hogy indexét aláírja, bevágta a Gombocz-fonetikát. Valahogyan nem sikerült a dolog elaltatása, hiszen „Bárczi Géza ugyanis az elnáspá(n)gol etimológiáját rótta ki rám” (Deme 1991a: 11). A bölcsészettan‑hallgató eleget tett a feladatnak, s talán nem is rosszul, hiszen dolgozata meg is jelent a Magyar Nyelvben (XXXVII [1941.], 189–90), bár a TESz. nem fogadja el a szófejtést. Jelentős volt pályaalakulásában, hogy Szabó T. Attila mint vendég tanár nyelvjáráskutató tanfolyamot indított, amelyre beiskolázták, majd kutatói ösztöndíjat kapott.
A mindössze egy esztendővel fiatalabb Rácz Endre (1922–1992) így emlékezik vissza hallgatótársára: „Másodéves volt, és szinte mindent tudott, vagy – kikövetkeztetett” (Rácz 1991: 226), felkészültségét jelzi, hogy 1941 őszén pedig az akkor már III. éves hallgató a Királyi Magyar Pázmány Péter Tudományegyetem Magyarságtudományi Intézetének díjas egyetemi gyakornoka, aki fonetikát tanított.
Deme László mindezek után nem tudta és nyilván már nem is akarta „elaltatni” a nyelvészettel való kapcsolatát. A mai oktatási rend szerint ekkor második évfolyamú hallgató lett volna, első monográfiájának (A hangátvetés a magyarban, 1943) megjelenésekor pedig negyedéves (l. Mikola 1980–1981: 8).
A háború vége felé a Görgey Zászlóalj tagja, ennek történetét Csohány Endre írta meg Ha ég a ház (Magvető Könyvkiadó, Budapest, 1988) című könyvében. Úgy tettek, mintha a Prónay‑különítményhez tartoztak volna, s a szovjet hadseregnek szolgáltak bizonyos hírekkel. Évtizedek múltán tevékenységükért partizánnak minősültek.
1949‑ben megbízást kap a Magyarságtudományi Intézet felszámolására és a Keleteurópai Tudományos Intézeten belül létesítendő Nyelvtudományi Munkaközösség megszervezésére; Benkő Loránd, Kálmán Béla, Lőrincze Lajos, Szabó Dénes és mások a munkatársak. A későbbi Nyelvtudományi Intézetnek e munkaközösség volt az előzménye, további részleteket l. Deme 1991b. Ezidőben az országos kommunista nyelvészaktíva vezetője és a Magyar Nyelvtudomány Társaság titkára is, 1951 tavaszán kizárták a központi pártiskoláról (második házasságából származó egyik fia, dr. Deme Péter szerint) éppen házasságával kapcsolatban, majd a Magyar Dolgozók Pártjából iski lett zárva az 1947. évi választásokkal kapcsolatos viselt dolgai miatt. Bizonyára mindennek hátterében a családi háttér is sokat számított az akkori időkben.
Szépe György (2001: 1358–9) említette nyelvészélményei kapcsán: „[A Nyelvtudományi Intézetben] Deme László volt a sztár. Máig emlékszem egy‑egy frappáns megfogalmazására; Deme abban a körben kiemelkedett, üstökösnek tűnt. Akik akkor ismerték a nyelvészetet (és később nem, például a filozófus‑szociológus Szalai Sándor), azokat nem lehetett arról lebeszélni – nem is akartuk lebeszélni –, hogy a magyarországi nyelvészet csúcsa Deme László, aki szerintünk is a leggyorsabb elme volt. Nagy hatással volt ránk; nem feltétlenül úgy, hogy mi azt elhittük, hogy az [ti. amiről beszél] így van, hanem azt mutatta meg, hogy milyen problémák akadnak abban a feladatban, hogy a magyar nyelvjárásokat kell gyűjteni.”
A Nyelvtudományi Intézet volt Deme László munkahelye 1970‑ig, innen megy el közben vendégprofesszornak Pozsonyba, a Komenský Egyetemre (1964–1969). 1970‑től lesz a József Attila Tudományegyetem professzora és az Általános és Alkalmazott Nyelvészeti Tanszék megalapítója. 1977 és 1981 között a Magyar Nyelvészeti Tanszék vezetője volt nyugdíjba vonulásáig.
Ennyi az életpálya rövidre fogva. Munkásságából – ötszáznál több tétel – csupán néhányat említek: A hangátvetés a magyarban (1943); A magyar nyelvjárások néhány kérdése (1953); Nyelvatlaszunk funkciója és további problémái (1956); A XVI. század végi nyelvi norma kérdéséhez (1959); Helyesírási rendszerünk logikája (1965); Mondatszerkezeti sajátságok gyakorisági vizsgálata (1971). És mindenképpen ide kívánkozik még az Imre Samu társszerkesztővel jegyzett A magyar nyelvjárások atlasza I–VI. (1968–1977) is.
Volt szerencsém Deme Lászlóval Szegeden számos évig egy munkaszobában dolgozni – ezért dedikálta egyik könyvét így: „Büky Lászlónak a harmonikus együttműködés[,] sőt együttélés jegyében, szíves barátsággal[.] 1980. III. 5. Deme László” –, nos: emez együttélés alatt talán másoknál közelebbi képet tudtam volt alkotni a tudósról és emberről (Büky 2002). Munkássága sok mindenben meghatározta a kutatást, illetőleg hozott a maga területén el nem évülő eredményeket. A nyelvjáráskutatásra, a helyesírásra, a leíró mondattanra és hangtanra gondolok elsősorban, de a magyar élőbeszéd gyakorlati ápolására úgyszintén.
Irodalom:
Békési Imre 1992. Deme László 70 éves, Magyar Nyelv 88, 242–4.
Bolla Kálmán szerk. 2000. Deme László = Magyar nyelvész pályaképek és önvallomások 9., h. n., Eötvös Loránd Tudományegyetem, Fonetikai Tanszék.
Büky László 2002. Deme László nyolcvanéves. Magyar Nyelvőr 129–32.
Deme László 1939. Kiss András–Deme László–Takács Zoltán: Csillagszóró, Sárospatak, Rácz István Nyomda.
Deme László 1977: Nyíri Antal köszöntése (1977. márc. 10.), Néprajz és Nyelvtudomány 21, 5–8.
Deme László 1991a. Válaszok a nyelvtudományról – egyes szám, első személyben, in Sz. Bakró‑Nagy Marianne–Kontra Miklós szerk.: A nyelvészetről – egyes szám, első személyben, A Magyar Tudományos Akadémia Nyelvtudományi Intézete, Budapest, 9–18.
Deme László 1991b. Tudománytörténeti adalékok, in Hajdú Mihály–Kiss Jenő szerk.: Emlékkönyv Benkő Loránd hetvenedik születésnapjára, [kiadó nélkül], Budapest, 138–45.
Deme Péter dr. magánlevele, 2015. augusztus 29.
Elekfi László 1991. Kerülő utakon – előre, in Sz. Bakró‑Nagy Marianne–Kontra Miklós szerk.: A nyelvészetről – egyes szám, első személyben, Budapest, A Magyar tudományos Akadémia Nyelvtudományi Intézete, 19–30.
Mikola Tibor 1980–1981. Deme László köszöntése, Néprajz és Nyelvtudomány 24–25, 7–12.
Rácz Endre 1991. Az újgrammatikától az új grammatikáig avagy az analógia szerepe a nyelvésszé válásban, in Sz. Bakró‑Nagy Marianne–Kontra Miklós szerk.: A nyelvészetről – egyes szám, első személyben, Budapest, A Magyar tudományos Akadémia Nyelvtudományi Intézete, 225–30.
Szabó József 1992. Deme László hetvenéves, Magyar Nyelvőr 116, 245-7.
Szépe György 2001. Születésnapi beszélgetés Szépe Györggyel: gondolatok a nyelvtudományról, nyelvészeti nézeteinek és tevékenységének alakulásáról, a tudományszervezésről, in Andor József–Szűcs Tibor–Terts István szerk.: Színes eszmék nem alszanak… Szépe György 70. születésnapjára, Pécs, Lingua Franca Csoport, 1357–403.
(Képek: BG)
Nincs hozzászólás!