Skip to main content

Bevezetés

Balázs Géza - 2012. 06. 07.

A kérdést nem fogjuk eldönteni, de a magunk területén igyekszünk egy kis iránytűt mutatni. A múlt: Viant Katalin Móra művei kapcsán arra hívja fel a figyelmet, hogy számottevő a szövegromlás (már a Kincskereső… címében is), bizonyos fogalmak eltűnnek, érthetetlenné válnak. Nincs más megoldás: okosan és tudatosan kell olvasni a szövegeket. Az értékes jelen: Dénes Ágota az Apáczai Kiadó tavaly, gyermeknapra megjelentetett reprezentatív gyermekvers-kötetének nyelvi-stilisztikai elemzését készítette el: így tudatosabban olvashatjuk, olvashatjuk fel a verseket, s jobban megértjük mennyi csoda van a mai magyar gyermekköltészetben. A jelen és a jövő: Balázs Géza tanulmánya a gyermekirodalom nyelvének szinte minden területét érinti, elrettentő példákat is hozva a rossz, mégis megjelentetésre érdemesnek talált szövegekre, tanácsokat adva például olyan pedagógiai módszerekre, mint az anyanyelvi napló.

Gyermekirodalmi számunkat két beszámoló zárja: a kortárs gyermekirodalmi kutatócsoportról (G. Gődény Andrea), valamint a gyermekirodalom médiumairól szóló konferenciáról (Daróczi Gabriella).

Az E-nyelv Magazin 2012. évi számainak megjelenését a Nemzeti Kulturális Alap folyóirat-kollégiuma támogatja.

Nincs hozzászólás!

Your Email address will not be published.

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

x