Skip to main content

#1. Digitális demencia - 2013. 03. 07.

Digitális demencia

Bevezetés


Balázs Géza

A devolúció felé? - Bevezető a digitális demencia témájához

Vajon tényleg digitális demencia, leépülés fenyegeti az emberiséget? Négyféle válaszkísérlet az E-nyelv Magazin 2013/1. számában.

Tanulmányok


Hutterer, Claus Michael

Digitális demencia, avagy hogyan veszítjük el az eszünket

Sokan paradigmaváltásról beszélnek. Manfred Spitzer német pszichiáter szerint minél korábbi életkortól alkalmazzák a digitális médiát, annál nagyobb károkat okozhat. Memóriazavarokat, csökkent koncentrációképességet és társadalmi elszigetelődést is előidézhet.
Bencze Lóránt

A Noé-effektusról, a Tom Sawyer-effektusról és az el nem avuló ismeretekről a digitális korban

Manfred Spitzer professzor szerint a média nem csupán a szélsőségek, az agresszió és a gyermekpornográfia forrásai, hanem a felületes gondolkodás, a lelki zavarok, a depresszió, a magányosság, az önkontrollhiány, a nyelvi szegénység és a kapcsolatszegénység előidézői.
Szűts Zoltán

Digitális demencia – digitális eszközökkel a felejtés ellen vagy mellett

Mára a fejlett országokban elterjedt az ubiquitous computing, vagyis a mindenütt jelenlévő számítástechnika jelensége. Ezt az új paradigmát Mark Weiser szerint az jellemzi, hogy a számítástechnika és a digitális eszközök oly módon beépültek a hétköznapi folyamatainkba, hogy már észrevétlenek maradnak. Szűts Zoltán a digitalizációról.
Juhász Dávid

Kétkamarás tudat (Bikamerális elme-beteg?)

A kétkamarás tudat fogalma, hogy az agyfélteke két részre van osztva, melyek különböző feladatokért felelősek. A jelenség leírása szerint az emberi agy v. tudat régen nem egyként, azaz egészként működött, hanem a két agyfélteke egymástól függetlenül dolgozta fel az információt és cselekedett.


x