Bill Gates (2025. március 28-án több fórumon megosztott) jóslata szerint a mesterséges intelligencia három szakmát nem veszélyeztet:
„Az AI, vagy mesterséges intelligencia (MI) már évek óta jelen van és egyre nagyobb teret nyer a világon, hiszen lenyűgöző tudással és gyorsasággal rendelkezik. Ám ez gyorsan megváltoztatja a munkavégzés módját is bizonyos szakmákban. Már most is sok unalmas és ismétlődő feladatot elvégez helyettünk, így az embereknek több idejük marad nagyobb dolgokra koncentrálni. (…) Egy kutatás szerint… nyolcmillió brit munkahely szűnhet meg a mesterséges intelligencia miatt. Egy másik kutatás szerint a banki munkák 54%-a automatizálható MI segítségével. … (A) múlt hónapban a szingapúri DBS bank bejelentette, hogy körülbelül 4000 munkakört fognak megszüntetni a következő három évben…”
Bill Gates „három olyan szakmát említett, amelyeket szerinte nem fenyeget az AI átvétele. Ezek a programozók, biológusok és energia szakértők”.
Szerintem viszont számos más területen elképzelhetetlen az MI egyeduralkodóvá válásra. Ez pedig mindazon terület, ahol az emberi értelemre és főleg érzelmekre szükség van. Az MI nem helyettesítheti az embert a teljes oktatási-nevelési folyamatban (a bölcsődétől az egyetemig, sőt a felnőttképzésig, nyugdíjasegyetemig), az alkotó-fejlesztő-kreatív szakmákban, a megsokasodó pszichológiai problémák kezelésében az mindennapi ügyek intézésétől a rendfenntartásig, védelemig, az életvezetési, pszichológiai, orvosi ellátásig bezárólag. Az MI nem helyettesítheti a hobbit, a szabadidős tevékenységeket. Lehet, hogy az MI tud szövegeket alkotni, verset írni, festeni, dalt szerezni, de az emberi intuíció nélkül ezek holt termékek. Vagyis az ember nem nélkülözhető az érzelmi kommunikációból, a művészetből – utóbbi egyenesen az alapvető emberi értékek fenntartásának egyik legfontosabb bázisa.
Egy példával illusztrálnám, de a példák szaporíthatók. Lehetséges, hogy az MI elkészíti az ételt, akár fel is szolgálja, viszont az emberi tényező, az egyéni kreativitás biztosan hiányozni fog belőle. Az ember pusztán kényelemből nem fog vendéglőbe járni, nem kíván egyéni ízeket kóstolni és egy pincérrel, tulajdonossal beszélgetni? Hanem csak egy géppel? Vagy azzal se?
Ne temessük az emberi értékeket és kapcsolatokat. Persze temethetjük, de ha így alakulna a jövő, akkor gyakorlatilag az emberi lény teremtett valósága megszűnik, s az ember által kreált (nem használnám itt a teremtett szót) művilágban értelmetlen lesz élni.
Bill Gates azért azt is mondja: „az AI a legtöbb területen embereket fog pótolni, de ez nem tesz minket haszontalanná. Végső soron rajtunk múlik, hogyan használjuk a mesterséges intelligenciát, és hogy melyik munkafolyamatokat akarjuk továbbra is magunk végezni”.
Nincs hozzászólás!